RSS
Страхування

Меню сайту

Пошук

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


 таємниця страхування 

Нравится(+) 0 Не нравится(-) Новини

Таємниця страхування

Уряд України пропонує зобов’язати страховиків надавати інформацію щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить таємницю страхування, центральному органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу відповідно до закону про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Це передбачено законопроектом про внесення змін до статті 40 закону "Про страхування” (щодо приведення у відповідність законодавства), зареєстрованим в парламенті 5 червня. Ініціатором документа виступив прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Професійні таємниці та їх охорона у сфері кримінального судочинства

 

Таким чином,таємниця банківського вкладу громадян набуває специфічних ознак, що дозволяє відносити її до таємниці особистого і сімейного життя людини. Як справедливо підкреслює Л.О.Красавчикова, суть цивільно-правової (це стосується і кримінально-процесуальної – авт.) охорони особистого життя полягає у забезпеченні свободи громадянина визначати поведінку в індивідуальній життєдіяльності на свій розсуд, який виключає втручання у його особисте життя з боку інших осіб, крім випадків, прямо передбачених законом [134, с.32-33].

 

Видається, щотаємниця банківського вкладу громадян потребує свого правового захисту і у сфері кримінального судочинства, а способом такого захисту має виступати можливість проведення за даною підставою закритого судового розгляду справи (або його певної частини).

 

Те ж саме можна сказати і про необхідність правового захисту у сфері кримінального судочинства таємниці страхування як виду особистої таємниці страхувальника-громадянина. Згідно ст. 20 Закону України "Про страхування” страховик зобов’язаний тримати в таємниці відомості про страхувальника та його майновий стан за винятком випадків, передбачених законодавством України. А ст. 40 цього Закону визначає таємницю страхування як конфіденційну інформацію щодо діяльності та фінансового стану страхувальника – клієнта страховика, яка стала відомою йому під час взаємовідносин з клієнтом чи з третіми особами при провадженні діяльності у сфері страхування, розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту [26].

 

Але тут виникає питання: чи доцільно розглядати при зачинених дверях зали суду відомості, які складають таємницю банківського вкладу чи страхування і водночас підтверджують факти правопорушень? Безперечно – ні, адже ця (протиправна) сфера життя особи повинна бути піддана гласності з метою інформування громадян і виховно-профілактичного впливу судочинства, тобто у даному випадку приватний інтерес поступається інтересу публічному.

 

У зв’язку з вищесказаним критики заслуговує позиція З.В.Макарової, яка зазначає, що у випадках, коли довідки по вкладах (страхових внесках – авт.) громадян є у кримінальній справі, то немає жодних підстав обмежувати їх розголошення, тим більше такі відомості, як правило, підтверджують факти правопорушення [157, с.145-146]. А що ж робити, коли конкретний випадок не підпадає під дане "як правило”? Вирішення цього питання бачиться у загальному порядку розв’язання такої ситуації щодо комерційної (у т. ч. банківської і страхування) таємниці.

 

Підставами позбавлення конфіденційності даної інформації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 1993 р. № 611 "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці” можуть бути, на нашу думку, дві: 1) дані, необхідні для перевірки обчислення і сплати податків та інших обов’язкових платежів; 2) інформація про… інші порушення законодавства України та розміри заподіяних при цьому збитків [44]. Якщо друга підстава не викликає сумніву, то перша фактично зводить нанівець саму суть інститутів таємниці банківського вкладу та страхування громадян.

 

Безперечно, така інформація є вкрай необхідна для податкових органів, однак має бути доступною, за звичайних (визначених у законі) умов, лише їм. І хоча ч. 4 ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні” встановлює обов’язок посадових осіб органів державної податкової служби дотримувати комерційної та службової таємниці [17], але відсутність законодавчого визначення податкової таємниці не дає можливості реально гарантувати від розголошення саме таємниці банківського вкладу та страхування громадян. Тому слід констатувати назрілу необхідність належного правового закріплення нового інституту – інституту податкової таємниці (декларування доходів), який має місце у законодавстві деяких західних держав[89, с.65].

 

Одним із складових компонентів інституту невтручання в особисте життя громадян у судочинстві є і таємниця їх кореспонденції, що передається засобами зв’язку[185, с.340]. Загальна декларація прав людини 1948 року проголосила, що "ніхто не може бути підданий самовільним посяганням на… таємницю його кореспонденції” (ст. 12) [197, с.20].

 

Розвиваючи цю ідею, Конституція України встановлює: "Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з’ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо” (ст. 31).

 

Зв’язок є однією з пріоритетних і найважливіших галузей в Україні і покликаний задовольняти потреби споживачів, органів державної влади, місцевого самоврядування, оборони та безпеки держави у засобах і послугах поштового та електронного зв’язку (ст. 2 Закону України "Про зв’язок”) [28].Без таємниці кореспонденції неможливо уявити існування сучасного суспільства, вона забезпечує підтримання соціальних контактів – сімейних, дружніх і ділових відносин. Таємниця кореспонденції – гарантія охорони інтимних та інших сторін особистого життя громадян, умова відвертого спілкування між ними.

 

І.Л.Петрухін визначає таємницю кореспонденції як гарантовану державою можливість вільно обмінюватися інформацією особистого характеру, не хвилюючись, що вона стане відомою третім особам [184, с.136].




Переглядів: 7113 | Додав: FreeDOM | Дата: 14.09.2012 | Коментарі (13)

Переглядів: 2251 | Додав: FreeDOM | Дата: 14.09.2012 | Коментарі (0)

1 2 3 »


Конструктор сайтів - uCoz
Copyright //strakhuvannya.at.ua © 2024