RSS
Страхування

Меню сайту

Пошук

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


 державне пенсійне страхування 


Поняття та види пенсій в Україні, деякі тонкощі їх нарахування

Конституція України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок трудових та соціальних пенсій. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, також мають право на пенсійне забезпечення нарівні з українськими громадянами.

 

Не будемо оцінювати, наскільки держава справляється зі своєю соціальною функцією. Prostobank.ua зупиниться на деяких питаннях, пов'язаних з нарахуванням та виплатою пенсій, які найбільш часто хвилюють пенсіонерів та осіб передпенсійного віку.

Види пенсій в Україні

 

    З прийняттям Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" органи Пенсійного фонду України відповідальні лише за нарахування трудових пенсій та соціальної допомоги по догляду. Ті, хто раніше отримував так звану "соціальну пенсію", тепер отримують соціальну допомогу, але призначають її органи праці та соціального захисту, а не Пенсійний фонд.

 

Відповідно, у квітні 2010 року в Україні діють такі види пенсій:

 

    за віком;

    по інвалідності;

    у зв'язку зі втратою годувальника;

    за вислугу років.

 

Трапляється, що громадянин має право на кілька видів пенсій одночасно. У такому разі йому призначається одна пенсія за його вибором.

 

Важливо знати, що пенсії за віком та по інвалідності призначається незалежно від того, чи продовжує пенсіонер працювати. А ось пенсія за вислугу років призначається тільки в тому випадку, якщо особа залишає роботу, яка дає йому право на отримання такої пенсії.

 

Необхідною умовою для отримання права на трудову пенсію тим, хто працює на підприємствах, в організаціях, установах усіх форм власності, а також підприємцями та членами творчих спілок є оплата ними або роботодавцем страхових внесків. Якщо ж особа не відноситься до числа тих, хто підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню (наприклад, приватні адвокати або ті, чия зарплата була менша за мінімальну зарплату), вона може брати участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування добровільно. Для цього потрібно звернутися до територіального управління пенсійного фонду, укласти договір про добровільне страхування та здійснювати виплати страхових внесків згідно з цим договором.

 

Зупинимося докладніше на двох основних видах пенсій.

Види пенсій в Україні: Пенсія за віком

 

За загальним правилом, право на пенсію у зв'язку з досягненням певного віку мають:

 

    чоловіки з 60 років при стажі роботи не менше 25 років;

    жінки з 55 років при стажі роботи не менше 20 років.

 

Деяким категоріям працівників пенсії за віком призначаються на пільгових умовах. Це, насамперед особи, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці - Список №1 (Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. №36  ); особи, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці - Список №2 (та ж Постанова ); а також деякі інші категорії працівників: трактористи-машиністи, доярки, водії міського пасажирського транспорту та інші.

 

Усі ці категорії працівників мають право вийти на пенсію раніше віку, встановленого законодавством для всіх інших категорій, за наявності певного загального та спеціального стажу роботи (див. таблицю).

 

*за умови виконання норм обслуговування, встановлених Кабінетом Міністрів України.

 

Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро й більше дітей мають право на пенсію незалежно від віку та трудового стажу.

 

Для категорій, зайнятих на роботах у відповідності зі списками №1 і №2, якщо вони відпрацювали не менше половини спеціального стажу, встановленого законодавством, пенсійний вік зменшується пропорційно відпрацьованому часу.

 

Наприклад, чоловік пропрацював на роботах з шкідливими умовами праці (Список №2) 12 років і 2,5 місяця. Цього стажу недостатньо, щоб він вийшов на пенсію в 55 років. Однак за кожні 2,5 роки роботи у важких умовах його пенсійний вік зменшується на 1 рік. При цьому враховується кількість відпрацьованих повних років. Таким чином, чоловік може вийти на пенсію в 56 років (12/2,5 =4,8; 60-4=56).

 

Розмір пенсій за віком становить 55% заробітку, але не нижчий мінімального розміру. Якщо стаж роботи вище 25 років у чоловіків і 20 років для жінок, то пенсія збільшується на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж. Якщо стаж неповний, розмір пенсій визначається згідно відпрацьованого стажу. Для окремих категорій пенсіонерів передбачені надбавки.

Види пенсій в Україні: Пенсії по інвалідності

 

Пенсії по інвалідності призначаються в двох випадках:

 

    трудового каліцтва або професійного захворювання;

    загального захворювання.

 

Крім того, для отримання пенсії по інвалідності необхідно мати певний стаж роботи:

 

Пенсії по інвалідності призначаються в таких розмірах:

 

    інваліди 1 групи - 70%;

    інвалідам 2 групи - 60%;

    інвалідам 3 групи - 40% заробітку.

 

При неповному стажі пенсії по інвалідності призначаються пропорційно відпрацьованому стажу.

 

На відміну від пенсій за віком, пенсії по інвалідності призначаються не безстроково - на час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи. Лише чоловікам старше 60 і жінкам старше 55 років пенсія по інвалідності призначається безстроково.

Обчислення трудового стажу

 

Одним з найбільш поширених питань є питання про те, які види діяльності включаються в трудовий стаж. Крім періоду роботи на підставі трудового договору, в стаж включається будь-яка інша робота (у тому числі, на підставі цивільно-правових договорів), якщо при цьому сплачувалися страхові внески, а також період отримання допомоги по безробіттю.

 

Крім того, в стаж включається:

 

    період творчої діяльності членів творчих спілок та професійних комітетів;

    військова служба;

    служба воєнізованої охорони;

    період навчання у вищих, середніх спеціальних навчальних закладах, курси з підвищення та підготовки кадрів, аспірантурі, докторантурі, ординатурі;

    тимчасова непрацездатність, що почалася в період роботи;

    період догляду за інвалідом, пенсіонером, який потребує догляду за медичним висновком;

    догляд за дитиною до досягнення нею трьох років;

    період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби в місцевості, де відсутня можливість їх працевлаштування за фахом.

 

Існують також пільги щодо нарахування стажу:

 

    у роки великої Вітчизняної війни рік вважається за три;

    робота в Ленінграді під час його блокади - рік за два;

    реабілітованим час тримання під вартою, час укладення та перебування на примусовому лікуванні - рік за три;

    робота в деяких медичних установах (інфекційних, патолого-анатомічних, психіатричних і т.д.) - рік за два.

 

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Обчислення розміру пенсій в Україні

 

Одним з найбільш актуальних питань є питання з обчислення середньомісячного заробітку, на підставі якого обчислюється розмір пенсії.

 

    Середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі, та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, доходи), а починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

 

Слова в законі "будь-які 60 календарних місяців" дають можливість для зловживання органам, які нараховують пенсії, і часто служать підставою для судових позовів з боку пенсіонерів. З одного боку закон дає можливість визначити розмір пенсії з урахуванням найбільш вигідного для пенсіонера тимчасового періоду, з іншого боку, на практиці, це не завжди так.

 

Вирішити цю проблему для майбутніх пенсіонерів допоможе персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Завдяки їй пенсіонерові не доведеться збирати незліченні довідки, так як усі відомості будуть в системі персоніфікованого обліку.

 

Слід також знати, що в заробіток включаються лише ті види доходів, на які згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

 

Пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком або інвалідності не менше 2 років з більш високим заробітком, ніж той, виходячи з якого була призначена пенсія, за їх заявою встановлюється новий, більш високий, розмір пенсії.

Пенсія та трудовий стаж для нарахування пенсії

 

Що важливіше для пенсії: трудовий чи пенсійний стаж?

 

Загальний трудовий стаж (для нарахування пенсії) - це сумарна тривалість роботи в якості робочого або службовця, чи інша суспільно корисна діяльність, якщо її включення в трудовий стаж передбачено чинним законодавством. Тривалість перерви в трудовій діяльності, причини звільнення та характер роботи в даному випадку не мають значення.

 

 

 

Якщо раніше на розмір пенсій найбільшим чином впливав загальний трудовий стаж (так званий пенсійний стаж), то з 2004 року на пенсію в солідарній системі можуть розраховувати лише ті, хто був застрахований в системі загальнообов’ язкового пенсійного страхування.

 

 

Страховий стаж і пенсія

 

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

 

 

За законом

 

Жінки мають право на пенсію за наявності двадцятирічного страхового стажу, а чоловіки - двадцятип'ятирічного. Якщо стаж виявиться менше, відповідно і пенсія зменшиться. За кожен рік страхового (трудового) стажу понад обов'язковий пенсія збільшується, а якщо і п'яти років не набралося, то не встановлюється зовсім.

 

 

 

Трудовий стаж для нарахування пенсії (так званий пенсійний стаж) включає час, коли ви:

 

    працюєте за трудовим договором (і за вас сплачуються внески);

    берете участь як безробітний у громадських роботах;

    на лікарняному;

    у декреті, відпустці по догляду за дитиною до трьох років або відпустці по догляду за дитиною до шестирічного віку за медичним висновком;

    отримуєте допомогу з безробіття;

    платите страхові внески добровільно.

 

Трудовий стаж для нарахування пенсії обчислюється в місяцях. Якщо ви працювали неповний місяць, але заплатили внесок не менше мінімальної суми, до стажу зараховується повний місяць. Але якщо ви служите на півставки, то для одного місяця стажу вам доведеться працювати два місяці й заплатити мінімальні страхові внески за обидва.

 

 

 

Той факт, що людина застрахована, підтверджує свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Документ видає пенсійний фонд України на підставі відомостей, занесених в особисту справу громадянина, заведену фондом. Простіше кажучи: свідоцтво підтверджує, що така особиста справа у людини є.

 

 

 

Що таке "особиста пенсійна справа"? Це електронний файл з інформацією. Всі електронні дані мають "паперові" першоджерела (довідки, звіти, подані підприємствами, і так далі), які зберігаються в регіональному управлінні фонду. В особовій справі зазначені прізвище, ім'я, по батькові, дата народження.

 

Щорічно Пенсійний фонд отримує розписані помісячно відомості про всі легально нараховані працівнику виплати та розміри внесків, перерахованих у Пенсійний фонд, які заносяться в особисту справу. У ньому також зазначається статус підприємства, де працює особа (наприклад, якщо там особливо шкідливі умови праці, працівникам нараховується більш висока пенсія - за списком N 1).

 

Важливо знати, що в особову справу вноситься інформація тільки про легальні заробітки, з яких були сплачені всі податки та збори. Це суми, зазначені в "зарплатній" відомості. Заробітки, отримані неофіційно, податками та зборами не оподатковуються, у звітних документах не вказуються й у особистій пенсійній справі, відповідно, не враховуються.

 

Особиста справа, заведена Пенсійним фондом, має покращений ідентифікаційний номер, присвоєний податковою службою.

 

Пенсійне законодавство України

Ілюстрація http://www.sxc.hu

Які є закони про пенсії та пенсійне забезпечення громадян України?

Основні нормативні акти, що регламентують пенсійне забезпечення в Україні:

 

    Конституція України

 

Конституцією України визначені права громадян на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них причин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 конституції України). Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Відповідно до ст.92 Конституції України виключно законами визначаються засади соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення.

 

    Основи законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування N 16/98-ВР 14 січня 1998 року

 

визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні принципи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в Україні;

 

    Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-iv від 9 липня 2003 року

 

визначає принципи, засади та механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку та виплати пенсій, надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду, які формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду фінансування за рахунок його коштів витрат на оплату договорів страхування пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їх сімей та іншим особам;

 

    Закон України (ЗУ) "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII 5 листопада 1991 року

 

гарантує всім непрацездатним громадянам право на матеріальне забезпечення за рахунок громадських фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій (так званий закон України про пенсії за віком);

 

    Порядок підтвердження такого, що має трудовий стаж для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою КМУ № 637 від12 серпня 1993р.;

 

    Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України N 18-1 від 10.11.2006 р. (Порядок № 18-1);

 

    Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.05 р. (Порядок № 22-1).




Переглядів: 7113 | Додав: FreeDOM | Дата: 14.09.2012 | Коментарі (13)

Переглядів: 2253 | Додав: FreeDOM | Дата: 14.09.2012 | Коментарі (0)

1 2 3 »


Конструктор сайтів - uCoz
Copyright //strakhuvannya.at.ua © 2024